5 luty 2024

Ostrów Mazowiecka: perła północno-wschodnich szlaków

zdjęcie: Ostrów Mazowiecka: perła północno-wschodnich szlaków / By Grzegorz W. Tężycki - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
By Grzegorz W. Tężycki - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Zapraszamy do Ostrowy Mazowieckiej, miasta na północno-wschodnim krańcu Mazowsza. Znajdujące się na skrzyżowaniu głównej drogi krajowej nr 8 i szeregu dróg lokalnych miasto to stanowi ważny węzeł komunikacyjny o znaczeniu międzynarodowym, krajowym i regionalnym.
REKLAMA

Tego szukamy w Ostrowi Mazowieckiej

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Ostrów Mazowiecka praca, Ostrów Mazowiecka pogoda, Ostrów Mazowiecka, Ostrów Mazowiecka 24, BS Ostrów Mazowiecka, OPI Ostrów Mazowiecka.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Ostrowie Mazowieckiej, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii oraz sprawdzić dane dotyczące miasta.
Osadnictwo w Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęło się stosunkowo późno, z początkowym istnieniem dworu myśliwskiego książąt mazowieckich i osady targowej. W 1434 r. książę mazowiecki Bolesław IV nadał wsi prawa miejskie, nadając miastu nazwę Ostrowia. W XVI wieku, po przyłączeniu Mazowsza do Korony, miasto doświadczyło szczególnego rozkwitu, zwłaszcza w dziedzinie handlu. Organizowano tu 4 jarmarki rocznie i 1 targ tygodniowy.

W XVII wieku Ostrów stał się jednym z większych miast wschodniego Mazowsza, będąc znanym centrum handlu i rzemiosła. Posiadał rangę starostwa grodowego. Niestety wojny XVII wieku przyczyniły się do osłabienia gospodarczego i demograficznego miasta. Od 1795 roku Ostrów znalazł się pod panowaniem pruskim, a po kolejnych zmianach terytorialnych stał się częścią Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

W XIX wieku pomimo represji po powstaniu styczniowym Ostrów rozwijał się gospodarczo, z rozbudową drobnego przemysłu i wprowadzeniem połączenia kolejowego w 1893 r. W 1926 r. nadano miastu obecną nazwę – Ostrów Mazowiecka. Okres międzywojenny przyniósł nowe zakłady przemysłowe, a II wojna światowa przerwała ten okres rozwoju.

Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 Ostrów doznała znacznych strat ludzkich, głównie wśród Żydów, oraz zniszczeń w wyniku działań wojennych. Po wojnie, od 1945 r. miasto rozpoczęło proces odbudowy. Powstały nowe zakłady przemysłowe, a także mleczarnia i fabryka mebli. Ponadto zbudowano nowy szpital, przyczyniając się do odbudowy i rozwoju Ostrowi Mazowieckiej.

Nazwa i herb miasta mają swoje korzenie w tradycji bartniczej. Termin ostrów lub ostrowa, będący rzeczownikiem rodzaju żeńskiego, odnosił się do różnych pojęć związanych z bartnictwem. Mianowicie, oznaczał: 1) bór, czyli obszar z około 60 barciami; 2) drabinkę wykonaną z wierzchołka drzewa iglastego, którą bartnik używał do wejścia na barcie, tzw. podkur; 3) znamię, czyli signum, stosowane przez bartników do oznaczania swoich barci.

Nazwa obecnego miasta, Ostrów Mazowiecka, miała różne warianty w przeszłości. W 1420 r. występowała jako Ostrowo, w 1434 r. w akcie lokacyjnym jako Ostrowya, w 1467 r. jako Ostrowa, a w 1534 r. jako Ostrowia. W okresie zaborów używano nazwy Ostrów (ten); po utworzeniu guberni łomżyńskiej w 1866 r. zapisywano ją jako Ostrów Łomżyński albo Ostrów w ziemi łomżyńskiej. W okresie międzywojennym funkcjonowały dwie nazwy – Ostrów Mazowiecki i Ostrowia Mazowiecka.

W grudniu 1926 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oficjalnie zatwierdziło nazwę Ostrów Mazowiecka.
FAKTY OSTRÓW MAZOWIECKA
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ostrów Mazowiecka
23.2°C
wschód słońca: 04:52
zachód słońca: 20:05
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowi Mazowieckiej