Rowerem na majówkę

zdjęcie: Rowerem na majówkę / fot. KPP w Ostrowi Mazowieckiej
fot. KPP w Ostrowi Mazowieckiej
Zbliża się długi majowy weekend. Jeżeli pogoda dopisze część osób spędzi go aktywnie np. jeżdżąc rowerem. Warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad bezpiecznej jazdy jednośladem aby wrócić z wyprawy tylko z miłymi wspomnieniami.
REKLAMA

Z niecierpliwością odliczamy dni do długiego majowego weekendu. Jeżeli pogoda dopisze część osób z pewnością spędzi go aktywnie np. jeżdżąc rowerem. Zanim wyruszymy w drogę pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu jednośladu oraz podstawowych zasadach ruchu drogowego obowiązujących rowerzystów.

Pamiętaj:

  • .Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny roweru m.in oświetlenie, hamulce oraz stan ogumienia.
  • Kamizelka odblaskowa dodatkowo zaznaczy Twoją obecność na jezdni a kask uchroni przed obrażeniami w przypadku upadku
  • Jeżeli organizujesz wycieczkę z większą liczbą osób pamiętaj, że kolumna rowerów może wynosić max 15 jednośladów. Jeżeli liczba rowerzystów jest większa należy utworzyć kolejną kolumnę. Odległość między nimi nie może być mniejsza niż 200 metrów.
  • W przypadku gdy na trasie przejazdu znajduje się ścieżka dla rowerów i pieszych kierujący jednośladem powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym.
  • Pamiętaj, że zabroniona jest jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu chyba, że nie utrudnia ruchu innym albo nie zagraża bezpieczeństwu innym użytkownikom drogi.
  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem dozwolone jest gdy:

- osoba pełnoletnia opiekuje się dzieckiem w wieku do lat 10 kierującym rowerem

- szerokość chodnika wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h wynosi min. 2 m i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów

- pogoda zagraża bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. silny wiatr, ulewa, gęsta mgła) wówczas kierujący rowerem ustępuje miejsca pieszym i zachowuje szczególną ostrożność.

  • Pamiętaj, że zabroniona jest jazda rowerem:

- po autostradach i drogach ekspresowych

- po przejściu dla pieszych, należy zejść z roweru i przeprowadzić jednoślad

- po jezdni jeżeli jest wyznaczona ścieżka rowerowa lub jest pobocze,

- bez trzymania min. 1 ręki na kierownicy i nóg na pedałach

- czepiania się pojazdów,

- holowania innego rowerzysty lub osoby jadącej na rolkach lub deskorolce,

- przewożenia innej osoby na rowerze jednoosobowym (na ramie lub bagażniku)

- rozmowy przez telefon jeżeli należy trzymać go w dłoni

- po wypiciu alkoholu lub zażyciu narkotyków

  • Dzieci do lat 7 można przewozić:

- w specjalnym foteliku

- w specjalnej przyczepce ciągniętej przez rower

  • Dzieci które ukończyły 10 lat mogą ubiegać się o kartę rowerową, która upoważnia do jazdy rowerem po drodze publicznej. Rodzice pozwalający na jazdę rowerem po ulicy dzieciom bez karty rowerowej wykazują się skrajną nieodpowiedzialnością za ich zdrowie oraz życie.

Ostrów Mazowiecka posiada drogi rowerowe oznaczone znakiem C-13 potocznie nazywane ścieżkami rowerowymi. Zgodnie z oznakowaniem poziomym obowiązuje na nich ruch prawostronny. Pamiętaj, że jeżeli droga rowerowa prowadzi przez jezdnię obowiązuje taka sama zasada jak na przejściu dla pieszych tzn. przed wjazdem rowerzysta ma obowiązek zatrzymać się i dopiero gdy upewni się że, nie nadjeżdża auto może przejechać. Rowerzysta ma pierwszeństwo dopiero w momencie gdy znajduje się na przejeździe.

Pamiętajmy o tych kilku podstawowych zasadach ruchu drogowego aby każda wycieczka skończyła się bezpiecznym powrotem do domu i miłymi wspomnieniami.

 

asp. Marzena Laczkowska

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Ostrów Mazowiecka
11.5°C
wschód słońca: 04:47
zachód słońca: 20:10
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowi Mazowieckiej