20 październik 2023

zdjęcie: Straż Miejska będzie mogła wystawić mandat za nieprawidłową jazdę na rowerze, bądź hulajnodze / fot. PAP
fot. PAP
Osoby, które poruszają się na rowerze lub hulajnodze elektrycznej powinny zachować ostrożność poruszając się po ulicach. Straż Miejska od piątku zyska nowe uprawnienia: będą mogli ukarać mandatem za nieprawidłową jazdę rowerem lub hulajnogą.

20 października wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami inne niż mechaniczne. Od teraz strażnicy miejscy będą mogli wystawić mandaty za nieprawidłową jazdę pojazdami takimi jak rower, czy hulajnoga.

"Rowerzysta, który będzie jechał wzdłuż po chodniku lub przejedzie przez przejście dla pieszych, które nie jest połączone z przejazdem dla rowerów, to w takim przypadku funkcjonariusz Straży Miejskiej będzie mógł podjąć czynności w stosunku do kierującego rowerem" - poinformował PAP kierownik referatu Straży Miejskiej w Chorzowie Henryk Rusnak.

Osoba, która nie zastosuje się do przepisów drogowych może zostać ukarana mandatem. "Będzie to w zależności od sytuacji jaka będzie na miejscu. Czy podczas przejazdu na przejściu dla pieszych znajdowały się osoby piesze, czy nie. Na miejscu strażnik będzie musiał wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności" - powiedział Rusnak. "Może zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ale również może wystawić mandat karny, lub w drastycznych sprawach skierować sprawę do sądu" - dodał.

Ukarana może zostać również osoba, która bez uprawnień jeździ rowerem, rowerem zaopatrzonym w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

"Osoba może być ukarana mandatem zgodnie z kodeksem wykroczeń, która ukończyła 17. rok życia. Natomiast poniżej tego wieku nie można nałożyć mandatu. Można poprzestać na zwróceniu uwagi, a w sytuacjach drastycznych można skierować sprawę do sądu rodzinnego" - ostrzegł kierownik.

Rusnak, podkreślił, że Straż Miejska w Chorzowie nie odnotowuje wielu zgłoszeń w związku z naruszeniem prawa drogowego przez osoby na rowerze lub hulajnodze. "To są jakieś pojedyncze przypadki, które do nas spływają i mam nadzieję, że tak też zostanie. Natomiast kiedy strażnicy są w terenie podczas patrolu to zwracają i będą zwracać uwagę na niewłaściwe zachowanie osób na rowerze bądź hulajnodze" - powiedział kierownik Straży Miejskiej. "Chcemy, żeby byli bezpieczni piesi, a także pozostali uczestnicy ruchu drogowego" - dodał.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ apiech/