IPN planuje w tym roku prace poszukiwawcze na Podbeskidziu
Wśród poszukiwanych od dłuższego czasu przez Instytut są między innymi szczątki: Edwarda Bąka, Karola Bączka, Jana Dziedzica, Władysława Grenia, Emila Michnika i Stefana Wójcika, żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), którzy zostali skazani na śmierć i rozstrzelani przez komunistów 2 sierpnia 1946 roku.
Żołnierzy tych upamiętnia niewielki pomnik w lesie Kamieniec w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim, gdzie – według relacji świadków – mogli zostać pochowani. Badania IPN to wykluczyły.
NOW została założona w czerwcu 1945 r. Działała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim dowodził nią Edward Bąk. Podlegało mu pięć obwodów. Organizacja NOW blisko współpracowała z oddziałem NSZ mjr. Henryka Flamego „Bartka”. Wiele osób związanych z NOW zostało zatrzymanych przez UB i stanęło przed sądem. Część z nich skazano na śmierć i rozstrzelano.
Powodzeniem zakończyły się ubiegłoroczne poszukiwania IPN. Rok temu na cmentarzu w Bielsku-Białej odnalezione zostały szczątki plut. Alojzego Talika ps. Orzeł i Eugeniusza Kani ps. Chytry, podkomendnych „Bartka”, którzy zostali straceni przez władze komunistyczne w bielskim więzieniu 17 grudnia 1946 roku.
Adam Kondracki mówił wówczas PAP, że pod grobem z późniejszych czasów, znaleziono szczątki pięciu osób w układzie bardzo charakterystycznym dla pochówku więziennego. Ciała zostały bezładnie wrzucone do mogiły. Oprócz Żołnierzy Wyklętych pochowane były tam trzy inne osoby, skazane za czyny kryminalne. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/