reklama
kategoria: Kraj
17 grudzień 2023

Brak stałych pór snu zwiększa ryzyko demencji o ponad 50 proc.

zdjęcie: Brak stałych pór snu zwiększa ryzyko demencji o ponad 50 proc. / fot. PAP
fot. PAP
Trzymanie się reguł popłaca. Dotyczy to także regularnego snu. Nie od dziś wiadomo, że zasypianie i budzenie się o stałych porach ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Najnowsze badania dowodzą, że brak regularności w tej kwestii może znacznie zwiększyć ryzyko demencji w późniejszym życiu - nawet o 53 proc.
REKLAMA

"Zalecenia dotyczące snu często koncentrują się na jego ilości, mówi się, że dla dobrego zdrowia i samopoczucia trzeba sypiać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Mniejszy nacisk kładzie się na utrzymanie regularnego harmonogramu snu. A to jest równie ważne. Wyniki naszych badań sugerują bowiem, że regularność zasypiania i budzenia się jest ważnym czynnikiem w ocenie ryzyka demencji" – stwierdził prof. Matthew Paul Pase z Uniwersytetu w Monash w Australii, autor badania opublikowanego w magazynie “Neurology”.

Wspomniane badanie przeprowadził zespół badaczy pod kierunkiem prof. Pase'a we współpracy z Amerykańską Akademią Neurologii. Naukowcy przez siedem lat przebadali 88 094 osoby z Wielkiej Brytanii, których średnia wieku wynosiła 62 lata. Uczestnicy przez tydzień nosili na nadgarstkach urządzenia rejestrujące cykle snu i czuwania. Na tej podstawie obliczono wskaźnik regularności snu. Osoba, która zasypia i budzi się codziennie o tej samej porze, uzyskiwała 100 punktów, a taka, która zasypia i budzi się codziennie o innych porach - zero.

Po przeanalizowaniu danych medycznych tych osób okazało się, że u 480 uczestników badania rozwinęła się demencja. Najbardziej zagrożone były osoby, których harmonogram snu był najbardziej nieregularny. W tej grupie ryzyko wystąpienia demencji było o 53 proc. wyższe niż u osób o przeciętnej regularności snu. "Edukacja na temat zdrowego snu w połączeniu z terapią behawioralną może poprawić regularność snu. Z naszych ustaleń wynika, że aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji wystarczy, jeśli jej poziom z niskiego wzrośnie do średniego" - powiedział prof. Pase w rozmowie z serwisem "StudyFinds".

agf/ gra/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ostrów Mazowiecka
1.6°C
wschód słońca: 06:36
zachód słońca: 15:56
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Ostrowi Mazowieckiej

kiedy
2025-01-13 19:00
miejsce
Kino Ostrovia, Ostrów Mazowiecka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-28 20:30
miejsce
Hala Sportowa, Ostrów Mazowiecka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-17 19:00
miejsce
Kino Ostrovia, Ostrów Mazowiecka,...
wstęp biletowany