29 maj 2023

Śląskie/ W ciągu kilku miesięcy powstanie remiza OSP w Boruszowicach

Do końca br. ma być dokończona budowa remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Boruszowicach w gminie Tworóg (Śląskie). Gmina otrzymała 1,3 mln zł dofinansowania z rezerwy premiera na realizację trzeciego etapu tej inwestycji.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na placu budowy, że nowa remiza to kluczowa inwestycja dla gminy, która wpłynie na jakość życia mieszkańców. OSP Boruszowice-Hanusek notuje ok. 60 wyjazdów rocznie, od lat jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Wojewoda zaznaczył, że strażacy, którzy są dobrze wyszkoleni muszą korzystać z jak najlepszej infrastruktury.

Wójt Tworoga Eugeniusz Gwóźdź powiedział, dotychczasowa siedziba OSP nie przystaje do współczesności, mieści się w starych poprzemysłowych obiektach. Przed laty był plan, żeby na potrzeby strażaków przystosować budynek dawnego kościoła; ostatecznie upadł i jak mówi Gwóźdź – dobrze się stało. „Robimy całkiem nową inwestycję, myślę, że będzie na lata, że coś po nas zostanie” - mówił wójt.

Jak podkreślił, bez środków rządowych dokończenie budowy remizy byłoby niemożliwe albo trwałoby wiele lat. Gwóźdź mówił, że pierwsze dwa etapy inwestycji, roboty ziemne i budowę konstrukcji stalowych budynku, zrealizowano m.in. ze środków gminnych i dzięki wsparciu Lasów Państwowych. W trzecim etapie samorząd skorzysta z rządowego dofinansowania w wysokości ok. 1,3 mln zł, wkład własny gminy wyniesie ponad 700 tys. zł. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na dokończenie budowy.

Wojewoda, który w poniedziałek odwiedził także inne miejscowości w gminie Tworóg w towarzystwie m.in. posła Jarosława Gonciarza, mówił, że oglądał postęp wielu inwestycji realizowanych we współpracy rządu i samorządu oraz rozmawiał o planach na najbliższe lata. Według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego gmina od 2016 r. otrzymała 66,7 mln zł dofinansowania ze środków krajowych.

„To tylko pokazuje, że rząd PiS, rząd Zjednoczonej Prawicy pod przywództwem pana premiera Mateusza Morawieckiego, dotrzymuje słowa. Można powiedzieć, że jesteśmy właśnie na takiej +trasie dotrzymanego słowa+, to jest element kluczowy naszej wiarygodności” - oświadczył Wieczorek. Dziękował samorządowcom i posłowi Gonciarzowi mówiąc, że remiza zostanie wybudowana za jego „inspiracją i wsparciem”.

Gonciarz mówił, że samorząd Tworoga ma jeszcze wiele planów inwestycyjnych, zadeklarował, że władze centralne pomogą je zrealizować. „Żeby to się stało, musimy wygrać kolejne wybory, bowiem jak widać my dotrzymujemy słowa, nie to, co opozycja (która) tłumaczy, obiecuje, a później mówi, że nie ma pieniędzy” - wskazał parlamentarzysta.

Wieczorek przypomniał, że w ostatnich latach w woj. śląskim na podobne przedsięwzięcia wydano 160 mln zł, kolejnych 90 mln zł przeznaczył Wojewódzki i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „Skala jest niewiarygodna, tak samo jeżeli chodzi o wymianę wozów bojowych dla OSP (...) To pokazuje jakie przeobrażenie przeszły OSP” - mówił wojewoda. (PAP)

kon/ akub/